Związek Piłki Ręcznej w Polsce zainteresowany nowymi technologiami

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które w tym roku odbyły się w Szwecji i, po raz pierwszy w historii tego sportu – w Polsce, w tym również na Śląsku, stały się znakomitą okazją do prezentacji potencjału badawczego Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, a w szczególności programu dedykowanego sportowcom, opartego m.in. na zaawansowanej analizie ruchu.

13 stycznia br. gościliśmy w EHTIC reprezentację Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce: Henryka Szczepańskiego, prezesa Związku, Bogdana Sojkina, I wiceprezesa ds. finansowych, oraz Grzegorza Gutkowskiego, dyrektora turnieju, odpowiedzialnego za sprawy rozwoju piłki ręcznej w Związku.

W spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli województwa, które reprezentowała pani Urszula Koszutska, Wydziału Inżynierii BIomedycznej w osobach prof. Zbigniewa Paszendy, dziekana wydziału, prof. Roberta Michnika, prodziekana ds. współpracy i rozwoju oraz prof. Marka Gzika, dyrektora EHTIC, a jednocześnie kierownika Katedry Biomechatroniki i przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego.

Kilka dni później, 15 stycznia, odwiedzili nas zainteresowani tematem stworzenia programu badań dedykowanego piłce ręcznej kolejni przedstawiciele Związku: Sławomir Szmal – bramkarz z 20-letnim stażem w reprezentacji, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, oraz Mistrzostw Polski, Wiceprezes ZPRP odpowiedzialny za sprawy szkolenia sportowego, Damian Drobik – Dyrektor Sportowy ZPRP oraz dr Mirosław Baum, Przewodniczący Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Piłka ręczna jest jedną z bardziej dynamicznych, kontaktowych, a przy okazji urazowych dyscyplin sportowych. Kontuzje zawodników wynikają najczęściej z przeciążenia, w wyniku powtarzających się mikro urazów lub wskutek agresywnej walki sportowej.

Przedstawiony w EHTIC program badań opracowany przez zespół naukowców Wydziału Inżynierii Biomedycznej, stwarza nowe możliwości zarówno oceny sprawności ruchowej zawodników i ich potencjału jak i udoskonalania techniki gracza czy zapobiegania częstym w tym sporcie kontuzjom. Badania pozwalają nie tylko ocenić wpływ układu mięśniowego na układ ruchu, czy oszacować ryzyko urazów, ale także są w stanie określić wpływ bodźców akustycznych na zachowanie zawodnika na parkiecie.

Przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej bardzo pozytywnie ocenili prezentacje możliwości badawczych, dostrzegając jednocześnie ogromne korzyści jakie tego typu badania mogą przynieść na wielu płaszczyznach nie tylko związkom sportowym różnych dyscyplin, ale również szkołom oraz uczelniom wyższym już na etapie edukacji i szkolenia.

Analiza ruchu daje nowe możliwości i zmienia podejście do treningu sportowego zawodników

Zlokalizowana w EHTIC technologia badawcza w połączeniu z ekspercką wiedzą i doświadczeniem kadry naukowo-badawczej Wydziału IB jest doskonałym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać sportowcy różnych dyscyplin.

Patrząc na zakres badań, możliwości jakie dają laboratoria EHTIC, jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że w przypadku piłki ręcznej, zakres prowadzonych tu badań można wykorzystać już na etapie selekcji młodych zawodników. (…) Obszar pracy jest naprawdę bardzo szeroki. Cieszę się, że mogłem to wszystko zobaczyć i przekonać się o metodyce i praktycznym zastosowaniu tego typu laboratoriów – podkreślił prezes ZPRP Henryk Szczepański.

Talent i naturalne predyspozycje są na pewno podstawą do uprawiania sportu. Ale wykorzystanie nauki, oceny dzięki jej zastosowaniu swoich możliwości są gwarancją osiągnięcia sukcesu. Nasz ośrodek może mocno w tym pomóc i to w każdej dyscyplinie sportowej – zapewnia dyrektor EHTIC prof. Marek Gzik.

Dziękujemy zespołowi za świetne prezentacje: prof. Robert Michnik, prof. Jacek Jurkojć, dr Piotr Wodarski, dr Agata Guzik-Kopyto, dr Katarzyna Jochymczyk-Woźniak.

Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu ”Assist Med. Sport Silesia”

Media Społecznościowe
Kontakt

Europejskie Centrum
Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

© 2024 EHTIC. Wszystkie prawa zastrzeżone